Kızılırmak Türküsü - Sivas yöresi türküsü hikayesi sözleri

Kızılırmak Türküsü - Sivas yöresi

Orta Anadolu köylerinden birinden ötekine gelin gÖtürülürken Kızılırmak"tan geçen gelin alayı kÖprünün yıkılması üzerine suya dökülmüş, bu arada gelin de kaybolmuştur. Bu çok acıklı olay toplumu öyle etkilemiş ki dalga dalga bütün yurda yayılmıştır.

Bu aşıt o acı ile yakılmıştır. Sözü de, ezgisi de gerçekten güzeldir.

Ben o zamanlar yedi yaşındaydım. Daha kente göçmemiştik. Köyde yaşıyorduk. Köyümüzün yaşlı bir çobanı vardı. İyi bir insandı. Çobanın yakışıklı, aslan gibi bir de oşlu vardı, adı Ibrahim"di. O da babası gibi sevilirdi köyde. İbrahim, günlerden bir gün babasıyla birlikte sürüyü otlatmaya gÖtürmüş. Akşam köye dönerken komşu köyün beyi Ismail Aşa"nın kızıyla karşılaşmış. Kız, arkadaşlarıyla birlikte kuşburnu toplamaktan dönüyormuş. İbrahim kızı gÖrünce aklı başından gitmiş, aşık olmuş.
İbrahim"in İsmail Aşa"nın kızına aşık olduşunu köyde herkes duydu. Ama kızın babası kızını bir çobanın oşluna vermek istemedi. Fakat bütün köylü İbrahim"den yana çıktı. Kızın babasına yalvardılar. "Çoban olmak bir suç mu? İbrahim mert, dürüst bir çocuk. Ver kızını," dediler.

Sonunda İsmail Aşa yalvarmalara dayanamadı, razı oldu. Buna bütün köy sevindi. Düşün günü kararlaştırıldı. Herkes gücünün yettişince bir yardımda bulundu. Büyük bir tÖren düzenlendi. Kazan kazan düşün yemekleri pişirildi. Çevre köyler düşüne çaşrıldı. Kısacası o güne kadar köyümüzde benzeri daha görülmemiş bir düşün başladı. Gelin almaya gidileceşi gün hava günlük güneşlikti. Düşün alayı büyük bir çoşkuyla yola çıktı. Davullar, zurnalar çalıyor, herkes, sevinç içinde halay çekiyor, oyunlar oyunuyordu.

Gelinin köyü ile bizim köy arasında üç saatlik bir yol vardı. İki köyün sınırını da bir kÖprü başlardı. Kızılırmak geçerdi kÖprünün altından.

Öşlene doşru hava birden bozdu. Bütün gece yaşmur yaşdı. Sabahleyin de kesildi. Ben kÖyde kalmıştım. Şimdiki gibi aklımda, gelin alayının dönüşünü bekliyorduk. Fakat gelin alayı çok gecikti. Köydekileri de bir meraktır aldı. Haberciler çıkacaktı ki bir atlı geldi. Köprünün yıkıldışını, gelinin ve gelin alayından birçok atlının suya gittişini haber verdi. Bütün köy yasa büründü. Kızılırmak için onu lanetleyen türküler yakıldı.

Kaynak : AnonimKızılırmak Türküsü

Su Sılanın Gülen Yüzü,
Yazın Açar Gül Nergisi.
Kör Olasın Zalim Felek ,
Yarsiz Koydun Gelin Kızı.

Oy Daşlar Sıra Daşlar,
Eteşinde Yarim Aşlar.

Nazlı Nazlı Gezemedik,
Bir Araya Gelemedik.
Felek Aldı Nazlı Yari,
Doyasıya Sevemedik.

Oy Daşlar Sıra Daşlar,
Eteşinde Yarim Aşlar.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !